از ما بپرسید

سوالات
سوالاتی که تکرار شده است

آیا شما هم سوالی دارید؟

لطفا سوالات زیر را بخوانید و اگر پاسخ شما را پیدا نکردید، لطفا به سؤال خود پاسخ دهید، ما در اسرع وقت به شما پاسخ خواهیم داد.

سوالات متداول

روند درمان ارتودنسی چگونه است؟

در ابتدا معاینه اولیه صورت می گیرد و مدارک لازم مانند عکس های رادیوگرافی و فتوگرافی جهت بررسی بیشتر و طرح درمان نهایی تهیه میشود. پس از قطعی شدن طرح درمان، نوبت شروع ارتودنسی به بیمار داده میشود. تا زمان فرارسیدن نوبت شروع، همه ی کارهای دندانپزشکی اعم از پوسیدگی ها، جرم گیری ، کشیدن دندان و موارد دیگر که توسط متخصص ارتودنسی مشخص شده است باید انجام شود. در جلسه شروع درمان، نصب براکت ها انجام میگیرد. معمولا ابتدا ارتودنسی از فک بالا میشود و فک پایین به جلسات بعد موکول می گردد. پس از آن بیمار به طور میانگین ماهانه یک بار جهت چکاپ مراجعه می کند. در پایان درمان، براکت ها از روی دندان ها برداشته شده و نگهدارنده مناسب طراحی و نصب می گردد.

بهترین سن شروع درمان ارتودنسی چه زمانی است؟

این سن بستگی به نوع ناهنجاری و مشکل دارد. دانستن این نکته مهم است که اولین ویزیت ارتودنسی باید در سنین 6-8 سالگی صورت پذیرد. بعضی از مشکلات مانند تنگی قوس فک بالا و کمبود رشد فک بالا باید در این سنین تشخیص داده شوند و درمان ارتوپدی آن آغاز شود. اگر کودک چنین مشکلاتی نداشت پس از آن سالانه یک بار معاینه می شود و در این بین اقدامات پیشگیرانه ارتودنسی مانند نصب فضا نگهدار،رفع نهفتگی های احتمالی و غیره در صورت نیاز انجام میشود. در سنین 10-12 سال بهترین زمان تشخیص مشکل کمبود رشد فک پایین است و در صورت نیاز انجام درمان ارتوپدی فک پایین. در دوازده سالگی، در اغلب افراد همه ی دندان های شیری افتاده و دندان های دايمی جایگزین، رویش کرده اند. از این زمان درمان ارتودنسی ثابت قابل انجام است مگر اینکه شدت ناهنجاری بیمار به حدی باشد که علاوه بر ارتودنسی ، نیازمند جراحی فک نیز باشد که معمولا درمان این دسته از بیماران به سنین 17-20 سالگی موکول میگردد.

طول مدت درمان ارتودنسی چقدر است؟
این مدت زمان به فاکتور های گوناگونی مانند، طرح درمان، شدت و نوع ناهنجاری و نامرتبی، سن بیمار، فیزیولوژی و سلامت کلی بیمار، تجربه متخصص و همکاری بیمار بستگی دارد . به طور کلی در بیماران تحت درمان دکتر کبیری ،بین شش ماه تا بیست و چهار ماه متغییر است.
 
آیا بروزرسانی های منظم برای این قالب ارائه می شود؟
لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است.
تا چه سنی امکان انجام درمان ارتودنسی وجود دارد؟
طبق اصول کاری دکتر کبیری، اگر وضعیت سلامت دهان بیمار تحت کنترل باشد،محدودیت سنی در انجام درمان ارتودنسی ثابت نداریم و به طور کلی تا زمانی که شما دندان دارید می توانید ارتودنسی انجام دهید.
 

سایر سوالات

قبل از شروع درمان ارتودنسی چه اقداماتی باید صورت پذیرد؟

پس از قطعی شدن طرح درمان، نوبت شروع ارتودنسی به بیمار داده میشود. تا زمان فرارسیدن نوبت شروع، همه ی کارهای دندانپزشکی اعم از پوسیدگی ها، جرم گیری ، کشیدن دندان و موارد دیگری که توسط متخصص ارتودنسی مشخص شده است باید انجام شود. بهتر است قبل از مراجعه مسواک ها و نخ دندان مخصوص ارتودنسی تهیه شده باشد تا در همان جلسه به طور دقیق روش استفاده از آن ها به بیمار آموزش داده شود.

آیا امکان برگشت نامرتبی دندان ها پس از درمان ارتودنسی وجود دارد؟

در پاسخ به این سوال باید گفت سه شرط که عبارتند از: طرح درمان صحیح ، نگهدارنده مناسب و همکاری خوب بیمار، عوامل تعیین کننده در پایداری نتایج درمان ارتودنسی هستند. پس از درمان به علت اینکه دندان ها در طی ارتودنسی حرکت کرده اند و استخوان اطراف دندان ها هنوز به سختی مناسب نرسیده است از نگهدارنده استفاده می شود. اگر سه شرطی که در سطر های بالاتر ذکر شد رعایت شوند، نگرانی از بابت به هم ریختگی مجدد دندان ها نداریم و می توانید برای همیشه از لبخند زیبای خود لذت ببرید.

آیا درمان ارتودنسی باعث پوسیدگی دندان ها یا عوارض دیگر می شود؟
قبل از شروع درمان ارتودنسی باید همه پوسیدگی ها رفع شده باشند. در طی درمان ارتودنسی به علت گیر غذایی بیشتر رعایت بهداشت دندان ها اهمیت بیشتری پیدا می کند. اگر بیمار بهداشت را به خوبی رعایت کند و پزشک معالج نیز نظارت مداوم داشته باشد میزان پوسیدگی از فردی که تحت درمان ارتودنسی نیست تفاوتی نخواهد داشت.