• تلفن:02632600  ،   02636655130
  • تلفن:02636655130

ارتودنسی کرج

دکتر ستار کبیری

متخصص ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت

من دکتر ستار کبیری متولد سال 1368 هستم. در سال 1386 در کنکور شرکت کرده و در همان سال در رشته دندانپزشکی دانشکده علوم پزشکی اصفهان پذیرفته شدم.

در سال 1392 از این دانشگاه فارغ التحصیل شده و با توجه به رتبه کشوری کنکور ، رتبه برتر آزمون علوم پایه و عضویت در سازمان استعداد های درخشان، به صورت مستقیم در امتحان تخصص همان سال شرکت کرده و با کسب رتبه چهار کشوری، وارد رشته ارتودنسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی شدم.

پس از طی سه سال دوران رزیدنتی و دریافت بورد تخصصی در سال 1395 فعالیت خود به عنوان متخصص ارتودنسی آغاز کردم.

سوالات متداول

در ابتدا معاینه اولیه صورت می گیرد و مدارک لازم مانند عکس های رادیوگرافی و فتوگرافی جهت بررسی بیشتر و طرح درمان نهایی تهیه میشود. پس از قطعی شدن طرح درمان، نوبت شروع ارتودنسی به بیمار داده میشود. تا زمان فرارسیدن نوبت شروع، همه ی کارهای دندانپزشکی اعم از پوسیدگی ها، جرم گیری ، کشیدن دندان و موارد دیگر که توسط متخصص ارتودنسی مشخص شده است باید انجام شود. در جلسه شروع درمان، نصب براکت ها انجام میگیرد. معمولا ابتدا ارتودنسی از فک بالا میشود و فک پایین به جلسات بعد موکول می گردد. پس از آن بیمار به طور میانگین ماهانه یک بار جهت چکاپ مراجعه می کند. در پایان درمان، براکت ها از روی دندان ها برداشته شده و نگهدارنده مناسب طراحی و نصب می گردد.
این سن بستگی به نوع ناهنجاری و مشکل دارد. دانستن این نکته مهم است که اولین ویزیت ارتودنسی باید در سنین 6-8 سالگی صورت پذیرد. بعضی از مشکلات مانند تنگی قوس فک بالا و کمبود رشد فک بالا باید در این سنین تشخیص داده شوند و درمان ارتوپدی آن آغاز شود. اگر کودک چنین مشکلاتی نداشت پس از آن سالانه یک بار معاینه می شود و در این بین اقدامات پیشگیرانه ارتودنسی مانند نصب فضا نگهدار،رفع نهفتگی های احتمالی و غیره در صورت نیاز انجام میشود. در سنین 10-12 سال بهترین زمان تشخیص مشکل کمبود رشد فک پایین است و در صورت نیاز انجام درمان ارتوپدی فک پایین. در دوازده سالگی، در اغلب افراد همه ی دندان های شیری افتاده و دندان های دايمی جایگزین، رویش کرده اند. از این زمان درمان ارتودنسی ثابت قابل انجام است مگر اینکه شدت ناهنجاری بیمار به حدی باشد که علاوه بر ارتودنسی ، نیازمند جراحی فک نیز باشد که معمولا درمان این دسته از بیماران به سنین 17-20 سالگی موکول میگردد.
این مدت زمان به فاکتور های گوناگونی مانند، طرح درمان، شدت و نوع ناهنجاری و نامرتبی، سن بیمار، فیزیولوژی و سلامت کلی بیمار، تجربه متخصص و همکاری بیمار بستگی دارد . به طور کلی در بیماران تحت درمان دکتر کبیری ،بین شش ماه تا بیست و چهار ماه متغییر است.
طبق اصول کاری دکتر کبیری، اگر وضعیت سلامت دهان بیمار تحت کنترل باشد،محدودیت سنی در انجام درمان ارتودنسی ثابت نداریم و به طور کلی تا زمانی که شما دندان دارید می توانید ارتودنسی انجام دهید.
پس از قطعی شدن طرح درمان، نوبت شروع ارتودنسی به بیمار داده میشود. تا زمان فرارسیدن نوبت شروع، همه ی کارهای دندانپزشکی اعم از پوسیدگی ها، جرم گیری ، کشیدن دندان و موارد دیگری که توسط متخصص ارتودنسی مشخص شده است باید انجام شود. بهتر است قبل از مراجعه مسواک ها و نخ دندان مخصوص ارتودنسی تهیه شده باشد تا در همان جلسه به طور دقیق روش استفاده از آن ها به بیمار آموزش داده شود.
در پاسخ به این سوال باید گفت سه شرط که عبارتند از: طرح درمان صحیح ، نگهدارنده مناسب و همکاری خوب بیمار، عوامل تعیین کننده در پایداری نتایج درمان ارتودنسی هستند. پس از درمان به علت اینکه دندان ها در طی ارتودنسی حرکت کرده اند و استخوان اطراف دندان ها هنوز به سختی مناسب نرسیده است از نگهدارنده استفاده می شود. اگر سه شرطی که در سطر های بالاتر ذکر شد رعایت شوند، نگرانی از بابت به هم ریختگی مجدد دندان ها نداریم و می توانید برای همیشه از لبخند زیبای خود لذت ببرید.
قبل از شروع درمان ارتودنسی باید همه پوسیدگی ها رفع شده باشند. در طی درمان ارتودنسی به علت گیر غذایی بیشتر رعایت بهداشت دندان ها اهمیت بیشتری پیدا می کند. اگر بیمار بهداشت را به خوبی رعایت کند و پزشک معالج نیز نظارت مداوم داشته باشد میزان پوسیدگی از فردی که تحت درمان ارتودنسی نیست تفاوتی نخواهد داشت.

مشتریان ما

درباره ما

متخصص ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت

من دکتر ستار کبیری متولد سال 1368 هستم. در سال 1386 در کنکور شرکت کرده و در همان سال در رشته دندانپزشکی دانشکده علوم پزشکی اصفهان پذیرفته شدم.

تماس با ما

کرج،چهارطالقانی، شماره تماس : 02632600 فردیس، شماره تماس :02636655130

  • شهرکرد،چهارراه فصیحی مجتمع رازی
  • 03832262285
  • info@drsattarkabiri.com

ساعات کاری

جهت هماهنگی نوبت دهی تماس حاصل فرمایید .

عضویت در خبرنامه
تماس تلفنی